Hornet 565, Add-On, 8 kg payload, 565mm reach, 0º rotation, 3 axis, 425mm Zaxis, IP20, ePLC
| Robot type | Parallel |
| Robot controller | EX Controller |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Cleanroom class | None |
| Payload | 8 kg |
| Reach | 565 mm |
| Z-Stroke | 425 mm |
| Rotation -/+ | 0 ° |
| Cycle time | 0.32 s |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Degrees of freedom | 3 |
| Number of joints | 3 |
| Suitable for pedestal/floor mounting | |
| Suitable for ceiling mounting | |
| Vision | |
| PackXpert | |
| I/O-Blox | |
| Number of I/O-Blox | 4 |