Proximity sensor, inductive, stainless steel, short body, M8, non-shielded, 2 mm, DC, 3-wire, PNP-NO, M12 4 pin plug-in
| Size | M8 |
| Mounting type | Non-flush |
| Sensing distance | 2 mm |
| Output type | PNP |
| Operation mode | NO |
| Connection method | Connector M12 |
| Material housing | Stainless steel |
| Cable specifications | - |
| Overall length of sensor | 43 mm |
| Thread length | 21 mm |
| Degree of protection (IP) | IP67/IP69K |