Proximity sensor, LITE, inductive, nickel-brass, short body, M18, shielded, 8 mm, DC, 3-wire, NPN-NC, M12 plug-in
| Size | M18 |
| Mounting type | Quasi-flush |
| Sensing distance | 8 mm |
| Output type | NPN |
| Operation mode | NC |
| Connection method | Connector M12 |
| Material housing | Brass, nickel plated |
| Cable specifications | - |
| Overall length of sensor | 59 mm |
| Thread length | 39 mm |
| Degree of protection (IP) | IP67 |