Proximity sensor M12, high temperature (100°C) stainless steel, 3 mm sensing range, DC NPN, NO, M12 plug-in
| Size | M12 |
| Mounting type | Flush |
| Sensing distance | 3 mm |
| Output type | NPN |
| Operation mode | NO |
| Connection method | Connector M12 |
| Material housing | Stainless steel |
| Cable specifications | - |
| Overall length of sensor | 53 mm |
| Thread length | 38 mm |
| Features | Heat and detergent resistance |
| Degree of protection (IP) | IP67/IP69K |