Sensor head, unshielded, M18 housing, sensing distance 7 mm, repeat accuracy 5 µm, 2.6 m cable with protective spiral tube
| Size | M18 |
| Mounting type | Non-flush |
| Connection method | System connector |
| Material housing | Brass |
| Cable specifications | Armoured, PVC |
| Cable length | 2.6 m |
| Overall length of sensor | 46.3 mm |
| Thread length | 25 mm |
| Repeat accuracy | 5 µm |
| Sensing distance | 7 mm |