Fiber optic sensor head, diffuse, M3 hexagonal back, right-angled head, coaxial, R4 fiber, 2 m cable
| Sensing method | Diffuse reflective |
| Shape | Threaded |
| Size | M3 |
| Application | Object detection |
| Features | 90° cable exit, Hexagonal back |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 160 mm |
| Cable length | 2 m |
| Bending radius | 4 mm |
| Free cut | |
| Material core | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| Sensing surface orientation | Right-angle |
| Material sheath | PVC |