Fiber optic sensor head, retro-reflective, transparent object detection, M6 hexagonal back, right-angled head, integrated lens, R2 flexible fiber, 2 m cable
| Sensing method | Retro-reflective |
| Shape | Threaded |
| Size | M6 |
| Application | Transparent object detection |
| Features | 90° cable exit, Flexible fiber, Hexagonal back |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 2020 mm |
| Cable length | 2 m |
| Bending radius | 2 mm |
| Free cut | |
| Material core | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP50 |
| Sensing surface orientation | Right-angle |
| Material sheath | Polyethylene |