Fiber optic sensor head, through-beam, square, flat-view, integrated lens, R1 flexible fiber, 2 m cable
| Sensing method | Through-beam |
| Shape | Square |
| Application | Object detection |
| Features | Flexible fiber |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 3600 mm |
| Cable length | 2 m |
| Free cut | |
| Material core | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP40 |
| Sensing surface orientation | Flat-view |
| Material sheath | Polyethylene |