Fiber optic sensor head, through-beam, M4 cylindrical axial, R2 flexible & heat resistant fiber, up to 100ºC, 2 m cable
| Sensing method | Through-beam |
| Shape | Threaded |
| Size | M4 |
| Application | Object detection |
| Features | Flexible fiber, Heat-resistant |
| Temperature range | -40-100 °C |
| Sensing distance | 2400 mm |
| Cable length | 2 m |
| Bending radius | 2 mm |
| Free cut | |
| Material core | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP50 |
| Sensing surface orientation | Top-view |
| Material sheath | PUR |