Encoder, incremental, 500ppr, 12-24 VDC, NPN open collector, 0.5m cable
| Model | Incremental encoder |
| Construction size | 25 mm |
| Pulses per rotation | 500 |
| Signal outputs | A, B, Z |
| Shaft diameter | 4 mm |
| Power supply voltage | 12-24 V |
| Output type | NPN |
| Connection method | Cable |
| Cable length | 0.5 m |