Encoder, incremental, 1000 ppr, 5 to 24 VDC, 3-phase, NPN output, 0.5 m cable
| Model | Incremental encoder |
| Construction size | 40 mm |
| Pulses per rotation | 1000 |
| Signal outputs | A, B, Z |
| Shaft diameter | 6 mm |
| Power supply voltage | 5-24 V |
| Output type | NPN |
| Connection method | Cable |
| Cable length | 0.5 m |