Encoder, absolute, 720ppr, 9-bit, 12-24 VDC, NPN open collector, gray code output, 2m cable
| Model | Absolute encoder |
| Construction size | 50 mm |
| Resolution per rotation | 720 |
| Output code | Gray |
| Shaft diameter | 8 mm |
| Power supply voltage | 12-24 V |
| Output type | NPN |
| Connection method | System connector |
| Cable length | 2 m |