Encoder, absolute, 256 ppr, 8-bit, 12 to 24 VDC gray code output, 5 m cable, H8PS connector
| Model | Absolute encoder |
| Construction size | 50 mm |
| Resolution per rotation | 256 |
| Output code | Gray |
| Shaft diameter | 6 mm |
| Power supply voltage | 12-24 V |
| Output type | NPN |
| Connection method | System connector |
| Cable length | 5 m |