Encoder, absolute, 360 ppr, 10-bit, 5-12 VDC, BCD output, 2 m cable, H8PR connector
| Model | Absolute encoder |
| Construction size | 60 mm |
| Resolution per rotation | 360 |
| Output code | BCD |
| Shaft diameter | 10 mm |
| Power supply voltage | 5-12 V |
| Output type | NPN |
| Connection method | System connector |
| Cable length | 2 m |