CelciuXº In-panel temperature controller basic unit, DIN rail mounting, 2 loops, thermocouple/Pt100/analog input, 2 x 4-20/0-20 mA plus 2 x 30 VDC, 0.1 A NPN outputs, heat, cool, heat/cool, M3 screw terminals
| Size | 31 x 90 x 109 mm |
| Functions | PID control |
| Number of control loops | 2 |
| Temperature input type | B, C (WRe5-26), E, J, JPt100, K, L, N, P (PLII), Pt100, R, S, T, U |
| Linear analog input type | 0 to 10 V, 0 to 20 mA, 0 to 5 V, 1 to 5 V, 4 to 20 mA |
| Temperature range | -200-2300 °C |
| Number of event inputs | 2 |
| Number of alarm outputs | 2 |
| Supply voltage DC | 20.4-26.4 V |
| Control output | 2 Linear current |
| Communication port(s) | Serial RS-485 |
| Terminal type | Screw |
|
EJ1N-TC2A-CNB |
|
EJ1N-TC2A-QNHB |
|
EJ1N-TC4A-QQ |