FH Vision Smart Camera, high performance, color type, 1.6 Mpix resolution, 3.45 µm pixel size, 1/2.9" chip size, global shutter, motorized lens module, focal length 12 mm, white illuminaor, 24 VDC, IP67, pre-assembled
| Number of pixels | 1.6 MP |
| Camera with lens | |
| Communication port(s) | EtherNet/IP, Ethernet TCP/IP, PROFINET Slave, Serial RS-232C |
| Communication option(s) | EtherCAT Slave |
| Focal length | 12 mm |
| Focus distance | 60-1000 mm |
| Autofocus | |
| Camera family | FHV |
| Camera type | Color |
| Frame rate | 224 fps |
| Illumination | White LED |
| Image width | 1440 pixels |
| Image height | 1080 pixels |
| Pixel size | 3.45 µm |
| Shutter type | Global |
| Image sensor format | 1/2.9" |
| Image sensor type | CMOS |
| Lens mount | Other |
| Lens type | Motorized |
| Optics class | Not Applicable |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| Application | 2D Robot guidance, Bead inspection, Code reading, Code verification, Color inspection, Counting, Defect inspection, Measurement inspection, OCR / OCV, Presence / Absence |