| Type of module | IO-Link master |
| Communication port(s) | EtherNet/IP, IO-Link |
| Number of digital inputs | 16 |
| Digital input type | IO-Link, PNP |
| Number of digital outputs | 16 |
| Digital output type | IO-Link, PNP |
| I/O connection type | M12 |
| Number of I/O connectors | 8 |
| Product Height (unpacked) | 240 mm |
| Product Width (unpacked) | 62 mm |
| Product Depth (unpacked) | 38 mm |
| Product Weight (unpacked) | 440 g |