Touch screen HMI Panel PC with Soft NA, Windows 10 IOT 2021, Intel Atom E3950 CPU, 12 inch, 1 x RS-232C, 2 x Ethernet (10/100/1000 Base-T), 2 x USB 2.0 Ports, 1 x USB 3.0 Port, 128 GB CFAST, 24 VDC, silver case
| Software included | Soft NA |
| Screen diagonal | 12.1 in |
| Frame color | Silver |
| Type of display | TFT |
| Display ratio | 16:10 |
| Number of pixels, horizontal | 1280 |
| Number of pixels, vertical | 800 |
| Operating system | Windows 10 IoT Enterprise 2021 LTSC - 64 bit |
| Communication port(s) | EtherNet/IP, Ethernet TCP/IP, USB |
| Degree of protection (IP), front side | IP65 |
| Width of the front | 340 mm |
| Height of the front | 244 mm |
| Built-in depth | 63 mm |
| Width of panel cutout | 310 mm |
| Height of panel cutout | 221 mm |
| Product Weight (unpacked) | 2400 g |