iX4-800HS, 1 kg payload, 1600 mm diameter reach, P34, 185° rotation, 4 axis, 500 mm Zaxis, IP67 Base, IP67 Tooling, USDA, iCS-ECAT
| Robot type | Parallel |
| Robot controller | Robotics Integrated Controller |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| Cleanroom class | None |
| Payload | 1 kg |
| Reach | 1600 mm |
| Z-Stroke | 500 mm |
| Rotation -/+ | 185 ° |
| Platform type | P34 |
| Cycle time | 0.3 s |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Degrees of freedom | 4 |
| Number of joints | 4 |
| Suitable for pedestal/floor mounting | |
| Suitable for ceiling mounting | |
| EtherCAT communication | |
| Vision | |
| PackXpert | |
| I/O-Blox | |
| Number of I/O-Blox | 4 |