V275 print quality inspection system, integrated into a 600 dpi resolution Zebra ZT610 printer, print and verify labels up to 104 mm wide at speeds up to 152 mm per second., peel & present capability
| In-line print quality inspection system | |
| Sensor | 600 dpi line scan camera |
| Printer operation | Continuous, Peel and present, Tear-off |
| Printer model | ZT610 |
| Printer resolution | 600 dpi |
| Decoder type | 1D, 2D |
| Functions | Blemish detection, OCR, OCV |
| Max. inspection speed | 152 mm/s |
| Max. inspection width | 104 mm |
| Max. web width | 114 mm |
| Min. inspection width | 25 mm |
| Max. label length | 305 mm |
| Min. label length | 20 mm |
| Max. media thickness | 0.28 mm |
| Min. media thickness | 0.05 mm |