| Number of pixels | 5.0 MP |
| Camera type | Monochrome |
| Focus distance | 100-1000 mm |
| Field of view (width) | 58-541 mm |
| Optical filter | None |
| Autofocus | |
| Decoder type | X-Mode (advanced 1D+2D+DPM) |
| Illumination | High brightness red LED |
| Image width | 2472 pixels |
| Image height | 2048 pixels |
| Shutter type | Global |
| Communication port(s) | EtherNet/IP, Ethernet TCP/IP, PROFINET Slave, PoE, Serial RS-232C |
| Digital output type | PNP/NPN |
| Product Height (unpacked) | 75 mm |
| Product Width (unpacked) | 57.5 mm |
| Product Depth (unpacked) | 50.5 mm |
| Product Weight (unpacked) | 372 g |
| Degree of protection (IP) | IP69K |