Laser displacement sensor head, 40+/-10mm, line beam (requires amplifier), 2 m cable
| Reference distance | 40 mm |
| Relative linearity deflection | 0.2 % |
| Measuring range length | 30-50 mm |
| Repeat accuracy | 2 µm |
| Spot size | 2 mm x 75 µm |
| Sensing method | Diffuse reflective |
| Material housing | PBT |
| Degree of protection (IP) | IP50 |