Timer, plug-in, 8-pin, 1/16DIN (48 x 48 mm), twin on & off-delay, flicker OFF start, 0.05s-300h, DPDT, 5A, 24-48VAC, 12-48VDC
| Type | Analog |
| Installation type | Socket |
| Functions | Twin |
| Size | 1/16 DIN (48 x 48 mm) |
| Terminal type | Plug-in |
| Operating mode | Flicker OFF Start (Power ON Start) |
| Output type | Relay |
| Contact description | DPDT |
| Time range | 0.05 s - 300 h |
| Supply voltage AC | 24-48 V |
| Supply voltage DC | 12-48 V |
| Number of pin contact | 8 |
| Inputs | No-voltage |