Timer, plug-in, 8-pin, 1/16DIN (48 x 48 mm), power off-delay, 0.05-12 m, DPDT, 5 A
| Type | Analog |
| Installation type | Socket |
| Functions | Power OFF-delay |
| Size | 1/16 DIN (48 x 48 mm) |
| Terminal type | Plug-in |
| Operating mode | OFF Delay (Power) |
| Output type | Relay |
| Contact description | DPDT |
| Time range | 0.05 s - 12 min |
| Supply voltage AC | 24-24 V |
| Supply voltage DC | 24-24 V |
| Number of pin contact | 8 |
| Inputs | No-voltage |