Industrial Box PC with Intel® Atom™ E3940, 2 GB DRAM (non-ECC), No Storage, No OS, No exp. slots, No I/F option
| Max. number of motion axes | 0 |
| Processor family | Intel® Atom™ |
| Processor specification | E3940 (1.6 GHz) |
| Cooling method | Passive cooling (fanless) |
| Memory | 2 GB RAM (non ECC) |
| Storage | No Storage |
| Operating system | No OS |
| Expansion slot | No Expansion |
| Modular port | No Port |
| Communication port(s) | EtherNet/IP, Ethernet TCP/IP, USB |
| Video output | DVI-I |
| Material housing | Aluminium, black |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Operating temperature | 0-55 °C |
| Supply voltage DC | 20.4-28.8 V |
| Product Height (unpacked) | 41 mm |
| Product Width (unpacked) | 282 mm |
| Product Depth (unpacked) | 195 mm |
| Product Weight (unpacked) | 2100 g |