Proximity sensor, inductive, Fluororesin coating (base material: brass), M18, shielded, 12 mm, DC, 3-wire, NPN NO, M12 connector
| Features | Fluoroplastic coating |
| Size | M18 |
| Mounting type | Quasi-flush |
| Sensing distance | 12 mm |
| Overall length of sensor | 53 mm |
| Thread length | 34 mm |
| Material housing | Brass, PTFE coated |
| Output type | NPN |
| Operation mode | NO |
| Connection method | Connector M12 |
| Cable specifications | - |
| Degree of protection (IP) | IP67/IP69K |