Proximity sensor, inductive, Fluororesin coating (base material: brass), M12, shielded, 6 mm, DC, 3-wire, NPN NO, 2 m cable
| Features | Fluoroplastic coating |
| Size | M12 |
| Mounting type | Quasi-flush |
| Sensing distance | 6 mm |
| Overall length of sensor | 47 mm |
| Thread length | 28 mm |
| Material housing | Brass, PTFE coated |
| Output type | NPN |
| Operation mode | NO |
| Connection method | Cable |
| Cable specifications | PVC |
| Cable length | 2 m |
| Degree of protection (IP) | IP67/IP67G/IP69K |