Proximity sensor, inductive, brass-nickel, Spatter-coating, M30, shielded, 20 mm, NO, 2 m cable, DC 2-wire
| Features | Fluoroplastic coating |
| Size | M30 |
| Mounting type | Flush |
| Sensing distance | 20 mm |
| Overall length of sensor | 60 mm |
| Thread length | 42 mm |
| Material housing | Brass, PTFE coated |
| Output type | 2-wire |
| Operation mode | NO |
| Connection method | Cable |
| Cable specifications | PVC (oil-resistant reinforced) |
| Cable length | 2 m |
| Degree of protection (IP) | IP67/IP67G |