Fiber optic sensor head, liquid level detection, tube mounting 3.2; 6.4 and 9.5mm diameter, R4 bend resistant fiber, 5 m cable
| Sensing method | Through-beam |
| Shape | Square |
| Application | Liquid level detection |
| Features | Bend resistant |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Cable length | 5 m |
| Bending radius | 4 mm |
| Free cut | |
| Material core | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP50 |
| Material sheath | Fluororesin |