Fiber optic sensor head, through-beam, cylindrical radial, diameter 6 mm, R5 fiber, 2 m cable
| Sensing method | Through-beam |
| Shape | Cylindrical radial |
| Size | dia 6 mm |
| Application | Object detection |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 150 mm |
| Cable length | 2 m |
| Bending radius | 5 mm |
| Free cut | |
| Material core | Plastic |
| Sensing surface orientation | Side-view |