Fiber optic sensor head, limited reflective, liquid level detection, tube mounting 8 to 10 mm diameter, R10 fiber, 2 m cable
| Sensing method | Limited reflective |
| Shape | Square |
| Application | Liquid level detection |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Cable length | 2 m |
| Bending radius | 10 mm |
| Free cut | |
| Material core | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP50 |
| Material sheath | Polyethylene |