Encoder, incremental, 1000 ppr, 5 VDC, Line driver output, 5 m cable
| Model | Incremental encoder |
| Construction size | 50 mm |
| Pulses per rotation | 1000 |
| Signal outputs | A, B, Z |
| Shaft diameter | 6 mm |
| Power supply voltage | 4.8-5.2 V |
| Output type | Line driver (RS-422) |
| Connection method | Cable |
| Cable length | 5 m |