Encoder incremental 8 dia rugged housing, line driver output, 3600 ppr, 2m cable
| Model | Incremental encoder |
| Construction size | 50 mm |
| Pulses per rotation | 3600 |
| Signal outputs | A, B, Z |
| Shaft diameter | 8 mm |
| Power supply voltage | 5-12 V |
| Output type | Line driver (RS-422) |
| Connection method | Cable |
| Cable length | 2 m |