Encoder, incremental, 1024 ppr, 5 to 24 VDC, NPN output, 2 m cable
| Model | Incremental encoder |
| Construction size | 50 mm |
| Pulses per rotation | 1024 |
| Signal outputs | A, B, Z |
| Shaft diameter | 6 mm |
| Power supply voltage | 5-24 V |
| Output type | NPN |
| Connection method | Cable |
| Cable length | 2 m |