Encoder incremental, 8 mm dia. shaft, rugged housing, 1000 ppr, 12-24 VDC, complementary output, 2 m cable
| Model | Incremental encoder |
| Construction size | 50 mm |
| Pulses per rotation | 1000 |
| Signal outputs | A, B, Z |
| Shaft diameter | 8 mm |
| Power supply voltage | 12-24 V |
| Output type | PNP/NPN |
| Connection method | Cable |
| Cable length | 2 m |