Proximity sensor, inductive, fluororesin coating (base material: SUS 303) M30, shielded, 22 mm, DC, 3-wire, PNP NC, M12 pigtail Smartclick connector, 0.3 m
| Size | M30 |
| Mounting type | Quasi-flush |
| Sensing distance | 22 mm |
| Output type | PNP |
| Operation mode | NC |
| Connection method | M12 pigtail Smartclick connector |
| Material housing | Stainless steel |
| Cable specifications | PVC |
| Cable length | 0.3 m |
| Overall length of sensor | 41.5 mm |
| Thread length | 30 mm |
| Features | Fluoroplastic coating, Metal sensing face |
| Degree of protection (IP) | IP67 |