Proximity sensor, inductive, full metal stainless steel 303, M8, shielded, 1.5 mm, DC, 2-wire, M12 pigtail Smartclick connector, 0.3 m, no polarity
| Size | M8 |
| Mounting type | Flush |
| Sensing distance | 1.5 mm |
| Output type | 2-wire |
| Operation mode | NO |
| Connection method | M12 pigtail Smartclick connector |
| Material housing | Stainless steel |
| Cable specifications | PVC |
| Cable length | 0.3 m |
| IO-Link baud rate | Not Applicable |
| Overall length of sensor | 49 mm |
| Thread length | 34.4 mm |
| Features | Metal sensing face |
| Degree of protection (IP) | IP67 |