Proximity sensor, inductive, fluororesin coating (base material: SUS 303), M12, shielded, 6 mm, DC, 3-wire, PNP NO, IO-Link COM3, M12 connector
| Size | M12 |
| Mounting type | Flush |
| Sensing distance | 6 mm |
| Output type | IO-Link, PNP |
| Operation mode | NO |
| Connection method | Connector M12 |
| Material housing | Stainless steel |
| Cable specifications | - |
| IO-Link baud rate | COM3 (230.4 kbps) |
| Overall length of sensor | 54.4 mm |
| Thread length | 28 mm |
| Features | Fluoroplastic coating, Metal sensing face |
| Degree of protection (IP) | IP67 |