Proximity sensor, inductive, fluororesin coating (base material: SUS 303) M12, shielded, 2 mm, DC, 3-wire, PNP NO+NC, M12 pigtail Smartclick connector, 0.3 m
| Size | M12 |
| Mounting type | Flush |
| Sensing distance | 2 mm |
| Output type | PNP |
| Operation mode | NO + NC |
| Connection method | M12 pigtail Smartclick connector |
| Material housing | Stainless steel |
| Cable specifications | PVC |
| Cable length | 0.3 m |
| Overall length of sensor | 41.9 mm |
| Thread length | 30.4 mm |
| Features | Fluoroplastic coating, Metal sensing face |
| Degree of protection (IP) | IP67 |