Proximity sensor, inductive, fluororesin coating (base material: SUS 303) M18, shielded, 5 mm, DC, 3-wire, NPN NO, M12 pigtail Smartclick connector, 0.3 m
| Size | M18 |
| Mounting type | Flush |
| Sensing distance | 5 mm |
| Output type | NPN |
| Operation mode | NO |
| Connection method | M12 pigtail Smartclick connector |
| Material housing | Stainless steel |
| Cable specifications | PVC |
| Cable length | 0.3 m |
| Overall length of sensor | 41.9 mm |
| Thread length | 30.4 mm |
| Features | Fluoroplastic coating, Metal sensing face |
| Degree of protection (IP) | IP67 |