Fiber optic sensor head, diffuse, cylindrical radial diameter 4.8 mm with sleeve, diameter 2.1 mm, 65 mm lenght, R25 fiber, 2 m cable
| Sensing method | Diffuse reflective |
| Shape | Cylindrical radial |
| Size | dia 4.8 mm |
| Application | Object detection |
| Features | Miniature |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 180 mm |
| Cable length | 2 m |
| Sleeve diameter | 2.1 mm |
| Sleeve length | 65 mm |
| Bending radius | 25 mm |
| Free cut | |
| Material core | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| Sensing surface orientation | Side-view |
| Material sheath | Polyethylene |