Fiber optic sensor head, diffuse, M6 cylindrical axial with sleeve, diameter 2.5 mm, 40 mm lenght, R25 fiber, 2 m cable
| Sensing method | Diffuse reflective |
| Shape | Sleeved |
| Size | M6 |
| Application | Object detection |
| Features | Flexible fiber, Miniature |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 900 mm |
| Cable length | 2 m |
| Sleeve diameter | 2.5 mm |
| Sleeve length | 40 mm |
| Bending radius | 25 mm |
| Free cut | |
| Material core | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| Sensing surface orientation | Top-view |
| Material sheath | PVC |