Fiber optic sensor head, diffuse, cylindrical axial diameter 3 mm with sleeve, diameter 0.8 mm, 15 mm lenght, R25 fiber, 2 m cable
| Sensing method | Diffuse reflective |
| Shape | Sleeved |
| Size | dia 2 mm |
| Application | Object detection |
| Features | Miniature |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 21 mm |
| Cable length | 2 m |
| Sleeve diameter | 0.5 mm |
| Sleeve length | 15 mm |
| Bending radius | 4 mm |
| Free cut | |
| Material core | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| Sensing surface orientation | Top-view |
| Material sheath | Polyethylene |