Fiber optic sensor head, diffuse, cylindrical axial diameter 1.5 mm with sleeve, diameter 0.5 mm, 3 mm lenght, R4 fiber, 2 m cable
| Sensing method | Diffuse reflective |
| Shape | Sleeved |
| Size | dia 1.5 mm |
| Application | Object detection |
| Features | Miniature |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 42 mm |
| Cable length | 1 m |
| Sleeve diameter | 0.5 mm |
| Sleeve length | 3 mm |
| Bending radius | 4 mm |
| Free cut | |
| Material core | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| Sensing surface orientation | Top-view |
| Material sheath | Polyethylene |