Fiber optic sensor head, through-beam, cylindrical axial, diameter 1 mm, R1 flexible fiber, 2 m cable
| Sensing method | Through-beam |
| Shape | Cylindrical axial |
| Size | dia 1 mm |
| Application | Object detection |
| Features | Flexible fiber, Miniature |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 670 mm |
| Cable length | 2 m |
| Bending radius | 1 mm |
| Free cut | |
| Material core | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| Sensing surface orientation | Top-view |
| Material sheath | Polyethylene |